• Vucut Bakımı
  • Saç Bakımı

Sonbahar ve Kış aylarındaki nem ihtiyacı

Cilt bakımı, yılın her ayı önemlidir. Her mevsimin kendine göre zorlukları vardır. Bu zorluklarla ancak vücudumuzun ve sağlığımızın aynası cilt bakımımızın günlük bakımını yaparak savaşabiliriz. Günlük bakımını yapan estetik ve güçlü cilt ne yaz aylarındaki zararlı güneş ışınlarından ne de kış aylarındaki kurutucu havadan etkilenmez.

Soğuk havalarda, düşük nem ve sert rüzgarlar cildin nemini kaybetmesine, kurumasına, önlem alınmadığında zayıflayan cilt bariyerinin çatlamasına sebep olur. Yer yer kuruyan bölgelerin dökülmesi ve kaşıntı da görülebilir. Hızlı hava değişimleri, soğuk havadan sıcak havaya maruz kalma sıklığının artması ciltte gerginlik hissi de yaşatabilir.

Soğuk, kuru havalarda cilt bakımı nasıl yapılmalı?

Sağlıklı, estetik bir cildin yapı taşı dengelenmiş, nemli bir cilttir. Dengelenmiş cilt doğru temizlik ve nemlendirmenin sonucunda ortaya çıkar. Doğru ürünleri kullanmak ise hayati önem taşır. Soğuk havalarda su en çok ihtiyacımız olan doğal kaynaktır. Ilık su ile yıkanan cilt, cilt tipimize uygun, doğru temizleme ürünü ile masaj yapılarak yıkanır. Sıcak sudan uzak durulmalı, ılık su kullanılmalıdır. Böylelikle cilt nemi düşürülmemiş ve kuruluğa davetiye çıkarılmamış olunur.

Temizlik sonrasında yüzünüzü nazikçe kuruladıktan sonra hafif nemli cildinize nemlendirici uygulamak, nemlendirici kreminizin daha hızlı ve sağlıklı emilmesine destek olur. Nemlendirici krem, cildinizi yukarı doğru çekerek dikey hareketler ile sürdükten sonra yukarı doğru yuvarlak hareketlerle masaj yaparak yedirilirse daha etkili sonuçların alınmasına destek olur. Nemlendirici kreminizin komedojenik olmaması, minimum alerjik risk taşıması en önemli özelliklerinden olmalıdır.

Nemlenen cilt, kuruluklara ve çatlamalara karşı dayanıklı olur. Dış faktörlerden korunur, gerginlik ve kaşıntı hissi minimize edilir. Cildimizin alt katmanlarındaki kolajen korunmuş olur.

Nemlendirici kremler neden gündüz ve gece olarak ayrılır?

Gündüz sürülen nemlendirici krem, dış faktörlerle savaşır. Cilt altında siper alır ve kirlerin barınasına izin vermez. Gün boyu hareket halindeki cildi korumak ve nemlendirmek görevidir. Gece kullanılan nemlendiriciler, uyku sürecinde cildimizi korumayı ve nemlendirmeyi hedefler. Gündüz kremimizin etkisinin kaybolmaya başladığı anda gece kremimiz nöbeti devralır. Cildin nemli ve dengeli kalması için sabaha kadar iş başındadır. Cildimizin gece ve gündüz farklı nem dengesine ihtiyacı olduğu için içerikleri de farklılık gösterir. Mineraller, kolajenler ve vitaminler açısından farklıdır.

Soğuk ve kuru havalarda doğru ürünlere kolaylıkla ulaşmanız için Cilt Bakımı kategorimizde, Yüz Bakımının altındaki Yüz Nemlendiriciler yer almaktadır. Dudak Nemlendiricilere ve Vücut Bakımının altındaki Vücut Nemlendiricilere, El ve Ayak Kremlerine de ulaşabilirsiniz.

Unutmayalım ki cildimiz en değerli giysimizdir. Onu özenle korumalıyız…