• Vucut Bakımı
  • Saç Bakımı

Kil Maskesi Kaç Günde ve Haftada Bir Yapılır?

Dermokil Yosunlu Kil Maskesi İçeriği 280ml

İçeriğinde oldukça fazla yararlı mineral barındıran kil, cilt bakımı ürünleri sektöründe sıklıkla kullanılır. Maske olarak farklı cilt tiplerine uygun formlarda kullanılan kil maskesi, en sık karma ve yağlı ciltlerde tercih edilmektedir.

Çok eski zamanlardan bu yana güzellik rutinleri arasında yer alan kil maskesinin günümüzde pek çok marka tarafından hazır formları bulunmaktadır. Kil maskesinin faydaları hakkında daha detaylı bilgi almak, kil maskesi kaç günde ve haftada bir yapılır öğrenmek için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Kil Maskesinin Faydaları Nelerdir?

Kil, toprağın içinden ve yanardağların lavlarından çıktığı için, içeriğinde yoğun olarak vitamin ve mineraller barındırır. Bunun yanı sıra içeriği ciltte arındırıcı etkiyi destekler. Kilin rengini, toprağın yapısı belirlerken, her bir topraktan çıkan kilin içeriğindeki mineraller farklılık gösterir. Bu kadar faydası olan kil maskesi kaç günde ve haftada bir yapılır sorusunun doğru yanıtı son derece önemlidir.

Cilde yararları saymakla bitmemekle birlikte, güvenilir bir markanın kil maskesini kullanmanız, istenmeyen etkilerden korunmanız açısından önem arz eder.

Caudalie Vinopure Arındırıcı Kil Maskesi 75ml

İşte cilt bakım rutininize dahil edebileceğiniz kil maskesinin faydaları…

Cildin Yağ Dengesini Sağlayan Maske

Ciltteki fazla yağın giderilmesini destekleyen kil maskesi, kullanım sonrasında cildinizi derinlemesine arındırarak daha aydınlık ve ferah bir görünüme kavuşmanızı sağlar. Özellikle yağlı ve karma ciltlerde parlamanın önüne geçmeyi destekler.

Gözenekleri Sıkıştırır

Cildinizi derinlemesine temizleyecek olan kil maskesi, aynı zamanda açılan gözeneklerin sıkılaşmasını ve yeniden kir – makyaj ürünleri ile dolarak siyah nokta ve sivilce oluşmasının önüne geçmeye yardımcı olur.

Cilt Rengini Düzenler

Cildinizde ton farkları oluyorsa, cilt tipinize uygun bir sıklıkla kil maskesi uygulayabilirsiniz. Düzenli uygulama sonrasında cilt üzerindeki ton farklılıklarının yavaş yavaş giderilebileceğini gözlemleyebilirsiniz.

Akne Oluşumunun Önüne Geçmeyi Destekler

Akneli cilde sahip kişilerin en çok kullandığı maskelerden biri kil maskesidir. Hem sivilceli ciltlerde hem de şu an sivilce sorununuz bulunmuyor olsa bile yatkın ciltlerde, önerilen bakım rutinlerinden biri de kil maskesi kullanımı olur.

Cildi Ölü Deriden Arındırır

Genel anlamda, haftalık ve aylık cilt bakım rutinlerine maske kullanımının dahil edilmesi, cildi ölü deriden arındırmaya yardımcı olur. Kilin yağ dengesini sağlama özelliğinin yanı sıra, cildi ölü deriden arındırma özelliği de bulunmaktadır.

Dermokil Kömürlü Kil Maskesi İçeriği 220ml

Lekelerin Giderilmesine Katkı Sağlar

Cilt üzerinde başta güneş olmak üzere pek çok nedenden leke oluşumu görülebilir. Bu lekelerin giderilmesine yardımcı ürünlerin arasında kil maskesi de yer almaktadır.

Kil Maskesi Hangi Sıklıkta Uygulanır?

Dermokozmetik ürünlerinin doğru seçiminin yanı sıra doğru sıklıkta ve ambalajında belirtildiği şekilde kullanımı son derece önemlidir.

Kil maskesi, cilt üzerinde olumlu etkileri olan bir seçenek olmakla birlikte, gereğinden fazla kullanımı, ciltte aşırı kuruma, tahriş gibi istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Çok kuru cilde sahip olanların kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışması önerilir.

Her bir markanın kil maskesi formülü farklı olup, ürün ambalajında hangi cilt tipi için hangi sıklıkta uygulanması gerektiği belirtilmektedir. Bu belirtilen süreden daha fazla kullanımı, ya da ürünün belirtilen sürenin üstünde ciltte tutulması daha yüksek fayda elde etmenizi sağlamayacaktır.

Karma ve yağlı ciltler de dahil olmak üzere kil maskesinin haftada bir ya da 2 haftada bir uygulanması önerilir. Ambalajda aksi belirtilmedikçe bu rutini uygulayabilirsiniz.

Hangi Kil Maskesini Kullanmalıyım?

Kil maskesi üreten firmalar, saf kil kullanımının yanı sıra, yosun, kömür gibi farklı bileşenlerle ürünün etkinliğini arttırmayı destekleyebilir.

Caudalie Vinopure Arındırıcı Kil Maskesi, cildin arınmasına yardımcı maskeler arasında en çok tercih edilenlerden biridir.

Dermokil markası ise temiz içeriği ve farklı cilt tiplerine yönelik ürün seçeneklerinin yanı sıra uygun fiyatı ile öne çıkan markalar arasındadır.

Markanın en çok tercih edilen ürünlerinin başında Dermokil Yosunlu Kil Maskesi İçeriği, Dermokil Kömürlü Kil Maskesi İçeriği, Dermokil Havyarlı Siyah Kil Maskesi ve Dermokil Avokado Yağı Kil Maskesi yer alır.