• Vucut Bakımı
  • Saç Bakımı

Güneş kremleri vücudunuzu güneşin zararlı ışınlarından korumaya ve erken yaşlanma, güneş yanıkları gibi riskleri azaltmaya yardımcıdır. Cilt tipinize göre doğru güneş kremini seçmek ve kullanmak bu tehlikeler ile savaşmanıza destek olur.

Güneş kremleri kutularının üzerinde bulunan SPF ibaresi “Güneş Koruma Faktörü” olarak bilinmektedir. Bu değer güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlamaya yardımcıdır. Genellikle 10, 15, 30, 50 gibi rakamlar ile ifade edilir. UV-A ışınları cilt kanseri riskinin artmasına, UV-B ışınları ise güneş yanıklarının nedenidir. 

Güneş kremi kullanımı cilt sağlığını korumaya ve erken yaşlanmayı önlemeye yardımcı olur. Düzenli güneş kremi kullanımı, mevsim bazlı kullanıma göre daha etkilidir. Cilt renginiz ne olursa olsun güneşten her mevsim korunmalı ve cildinize güneş kremini mevsimlik değil tüm yıl boyunca günlük uygulamalısınız.

Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalınması ciltte çeşitli sorunlara sebep olabilir. Cilt hücrelerine zarar vererek, şişme, yanma ve kızarma gibi şikayetler yaşanabilir. Güneş koruyucu kullanmak güneşin uzun vadeli zararlarını önlemeye yardımcı olacaktır.

Güneş kremleri cildinizde oluşabilecek güneş lekelerine karşı da sizi korumaya çalışır. Doğru güneş kremi seçimiyle güneşin zararlı ışınlarından korunurken, ciltte oluşabilecek güneş lekelerinin de oluşmamasına destek olunur.

Güneş kremlerini her iki veya dört saatte bir yeniden uygulamak gerekir. Çünkü koruyucu zamanla etkisini yitirebilir. Aynı zamanda yüzdükten ve terledikten sonra daha sık tekrarlamak gerekir. Losyon, stick ve spreylerin arasında büyük farklar yoktur. Yalnızca birer araçtır ve kişinin tercihine bağlıdır. Önemli olan cilde en uygun olan koruyucuyu seçmektir. 

Güneş kremleri yeterli miktarda sürülmezse üzerlerinde yazan SPF değerleri etki etmeyebilir.  Az sürmek, güneş gören alanların tümüne sürmemek güneş koruyucu etkisini göstermemesine ve rahatsızlıklara sebep olabilir. Uygulamayı yeterli aralıklar ile tam tekrarlanması önerilir. Böylelikle kullanılan güneş bakımı ürününde maksimum fayda sağlanmasına destek olunur.