• Vucut Bakımı
  • Saç Bakımı
25.05.2018 00:00:00

Dudak Bakımı

Ellerinizi ve cildinizi nemlendirirken dudaklarınızı korumayı unutmayın. Dudakların korunması, nemlenmesi ve beslenmesi için dudak bakımınızın ilk adımı dudak balmları olmalıdır. Yüzünüzün diğer bölümlerinde olduğu gibi dudakların da yenilenmeye ihtiyacı vardır.

Göz altlarındaki cildin haricinde, yüzünüzdeki en ince yapıya sahip cilt dokusu dudaklardır. Hava soğuk olduğunda dudaklar hassas ve ince yapılarından dolayı kurumaya ve çatlamaya daha çok eğilimlidirler. Çatlamış dudaklar oldukça acı vericidir ve hiç iyileşmeyecek gibi görünürler. Kurumuş ve çatlamış dudaklarınızla konuşmak, yemek yemek ve açık havada bulunmak kurumuş alanların daha çok açılmasına ve onarım sürecinin uzamasına sebep olur. Bu sebeplerle dudaklarınızı korumak ve onarmak için dudak balmı kullanmak önemlidir. Dudak balmı dudaklarınızda oluşan kuruluğu ve takibindeki çatlamaların iyileşmesine yardımcı olacak, dudaklarınızın nemini koruyarak yumuşamasını sağlayacaktır. Böylelikle rahatça konuşabilir, yemek yiyebilir ve ruj sürebilir hale geleceksiniz.

Güneş kremlerinin dönemsel kullanımındaki hata gibi dudak balmları da dudaklarınızın çatladığı dönemlerde değil tüm yıl boyunca sıcak ve soğuk hava demeden kullanılmalıdır. Dudaklarınızın korunması, nemlenmesi ve beslenmesi için dudak bakımınızın ilk adımı dudak balmları olmaldıır. Dudak balmını uygulamak oldukça kolaydır. Tüm kuruyan bölgeye ya da sağlıklı dudak dokunuza nazik bir şekilde her bölgesine gelecek şekilde uygulayabilirsiniz. İsterseniz dudak kuruluğunuza göre ikinci bir kat daha sürebilirsiniz. Dudak balımını tek başına kullanabileceğiniz gibi dudak kalemi ya da ruj ile de kullanabilirsiniz. Rujunuzun daha dolgun ve kalıcı durmasını, sürerken rahat uygulanmasını istiyorsanız öncesinde dudak balmı kullanmanız en etkili yöntemdir. Dudak balmınızı renkli seçerek ruj yerine de kullanabilirsiniz. Böylelikle makyajınızla beraber dudak bakımınızı layıkıyla yerine getirmiş olursunuz.