• Vucut Bakımı
  • Saç Bakımı

Cilt için nemlendirici koruyucu bir kalkandır. Cildi dış ve iç faktörler çevresel kirlilik, stres, hava şartları ve makyaja karşı koruyan bakım rutinimizdeki yapı taşıdır.

Nemlendiricilerin görevi cildin su kaybını gidermeye çalışmak ve su dengesini korumaktır. Aynı zamanda ciltte yer alan ince çizgi ve kırışıklıkların da oluşmasını engellemeye, esnekliğini kazandırmaya ve güçlü bir bariyer görevi görmeye çalışır.

Nemlendiricinin bu faydalarından doğru yararlanabilmek için cilt tipimize uygun nemlendiriciyi, doğru şekilde kullanmamız gerekmektedir. Cilt tipinize uygun ürünler ile temizlenmiş ve toniklenmiş bir cilde uygulanan nemlendiriciden alacağınız fayda çok daha yüksek olacaktır diyebiliriz.

Bazı nemlendiriciler güneş koruma faktörü (SPF) içermektedir. Bu tarz nemlendiricileri kullanmak zaman kazanmanız açısından önemli olmak ile birlikte cildiniizn her mevsim güneş korumasına ihtiyacı vardır ve düzenli kullanmak gerekmektedir ki nemlendiricinin sağlamış olduğu faydalar daha etkili ve kalıcı olabilsin. Eğer var ise SPF korumalı bir nemlendirici alabilir ya da güneş koruyucu kreminizi nemlendiricinizin üzerine gündüz saatlerinde sürebilirsiniz. Lekeli ciltlerin, nemlendiricileri ile birlikte güneş koruyucu kullanmaları altın kuralları olmalıdır.

Makyaj için de nemlendirici temel unsurlardan biridir. Makyaj yapmadan önce sürülen nemlendirici makyaj ürünlerinizden maksimum fayda sağlamanıza, makyajın cildinizde daha dolgun ve kalıcı kalmasına ve makyajın cildinizden kolayca çıkmasına yardımcı olur.

Her cilt tipinin nemlendiriciye ihtiyacı vardır. Sadece kuru ve normal ciltlerin ihtiyacı var kanısı doğru değildir. Özellikle karma ve yağlı ciltler için nemsizlik bir takım sorunların yaşanmasına neden olabilir. Karma ve yağlı ciltler nemlendirici seçerken dikkat etmesi gereken en önemli unsur, seçilen nemlendiricinin yağsız ya da yağ oranının az olmasıdır. Karma ve yağlı cilt tiplerinde yağ oranını dengede tutabilmek çok önemlidir. Cildi kurutmadan yağ kontrolünü yapabilmenin en önemli noktası nemlendiricinizi seçerken yağ dengeleyici özelliğinin olup olmadığına dikkat etmek ya da beraberinde yağ dengeleyici ürünler kullanmaktır. Bu nemlendiricilerin komedojenik olmaması yani gözenekleri tıkamayacak hafif bir nemlendirici olması da önemlidir.

Normal ciltler için cilt bakımında birçok konu daha kolay diyebiliriz. Bu cilt tipleri ürün üzerinde normal ciltler için uygundur ibaresini görmeleri ve su bazlı ürünleri tercih etmeleri son derece uygundur.

Kuru ciltler ve çok kuru ciltler için çok yoğun hidrasyona sahip nemlendiriciler tercih etmelidir. İçeriğinde zengin nemlendiricilerin yer aldığı kalın bir nemlendirici işinizi görecektir.

Hassas ciltler diğer cilt tiplerine göre tahrişe daha yakın ciltlerdir. Her cilt tipinde olduğu gibi doktor tavsiyesi ile cildinize uygun nemlendirici seçmeniz çok önemlidir. Çok sık ürün değiştirmemeleri ve hipoalerjenik   ürünler seçmeleri en önemli unsurlardandır. Her zaman nazik ve etkili doğal bazlı nemlendiricileri tercih etmeniz gerekmektedir.

Bu unsurları dikkate alarak nemlendiricinin doğru hidrasyon sağlamasına ve cildinizde ağırlık yaratmadan cildinizi nemlendirmesine yardımcı olabilirsiniz.