• Vucut Bakımı
  • Saç Bakımı

B Vitamini

Suda eriyen vitamin grubunda yer alan B vitaminleri, günlük olarak alınması gereken takviyeler arasında yer alıyor. Vücutta depo edilemeyen bu vitaminlerin günlük olarak düzenli ve yeterli miktarda alınması gerekiyor. Fazlasının alımı vücuda bir yarar sağlamadığından yeteri kadar almak da fayda görülüyor.

B1- B2- B3- B5- B6- B7- B9- B12 olmak üzere vücudun ihtiyacı bulunan farklı B vitaminleri buluyor.

B Vitamini Faydaları

Faydaları saymakla bitmeyen B vitaminleri, yeteri kadar alınmadığında vücutta çeşitli sorunlar meydana gelebilir. Bu sorunlar ile karşılaşmamak için vücudun ihtiyacı olan B vitaminlerini düzenli olarak almaya özen göstermelisiniz.

B vitaminlerinin faydaları ve eksikliğinde yaşanan rahatsızlıklar!

B1 Vitamini

Enerjinin açığa çıkmasında etkin rol oynayan B1 vitamini; sinir sistemine yardımcı olur ve daha sağlıklı olmasında etkin rol oynar. Eksikliğinde ise; sinir, stres, yorgunluk ve hafıza sorunları meydana gelir.

B2 Vitamini

Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda rol oynayan B2 vitamin antioksidan üretmede oldukça faydalıdır. Eksikliğinde; deride çatlaklar, dudak ve dilde yaralar meydana gelebilir. B3 Vitamini

Sinir sistemini düzenlemeye ve onarmaya yardımcı olan B3 vitamini, yağ ve karbonhidrat yakıcı özelliğe de sahiptir. Eksikliğinde; depresyon, halsizlik ve yorgunluk oluşabilir. B5 Vitamini

Karbonhidratların yakılmasında etkili olan B5 vitamini eksikliğinde; baş ağrısı, iştahsızlık ve halsizlik oluşabilir.

B6 Vitamini

Sinir sistemi üzerinde etkisi olan B6 vitamini, bağışıklık sistemi için de son derece önemlidir. Eksikliğinde; saçlarda kepek, kansızlık ve sinirlilik gibi durumlar olabilir.

B7 Vitamini

Saçların sağlıklı olmasında ve cildin bakımlı olmasında etkili olan B7 vitamini eksikliğinde; kepek oluşumu, saç dökülmesi ve mide bulantısı gibi sorunlar oluşabilir.

B9 Vitamini

Vücutta enerji üretimi ve kırmızı kan hücresi oluşumunda görev alan B9 vitamini eksikliğinde; anemi, hafıza ve zihin sorunları meydana gelebilir.

B12 Vitamini

Merkezi sinir sistemi sağlığı için son derece önemli bir göreve sahip olan B12 vitamini eksikliğinde; depresyon, iştahsızlık ve hafıza sorunları oluşabilir.